ÇOSKF KİMLİĞİMİZ

5 Mart 2009 tarihinde Kayseri’ de kuruldu ve burada bölgesel olarak ilk faaliyetlerine başladı.

Bu faaliyetleri önce tüm Türkiye’ ye, sonra da yurt dışına yayabilmek amacı ile 9 Ocak 2010 tarihinde yapılan “Genel Kurul Toplantısı” ile İstanbul’ a taşındı ve yeni bir “Yönetim Kurulu” oluşturuldu.

Halen, Federasyonumuza kayıtlı 40 civarında spor kulübü bulunmakta olup, bir o kadar da müracaatlarını yapmış olan spor kulübü bulunmaktadır.

STK olarak çalışmalarını sürdüren Federasyonumuz, çocuklarımızın ileride hangi spor branşlarında başarılı olabileceklerini saptayabilmek amacıyla, oyun ortamında büyümelerini ve “Atatürk İlkeleri doğrultusunda bir nesil yetiştirme hareketini” gerçekleştirmek amacındadır.

GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ FAALİYETLER

AMAÇLARIMIZ:

Günümüz modern toplumunda, şehirleşmenin artması ile oyun alanlarının yeri yok olmaya yüz tuttu. Geleneksel çocuk oyunlarının yerini, evde oynanan bilgisayar ve diğer teknolojik oyunlar aldı.

Bilgisayar başında oynanan oyunlar ile sokakta oynanan oyunlar kıyaslandığında, geleneksel çocuk oyunlarının, çocuğun beden ve ruh sağlığına katkısı çok fazladır.

Çocukların, açık havada güneş ışınlarından faydalanmaya, oksijen almaya ihtiyaçları vardır. Geleneksel çocuk oyunları, çocukların güneş ışınlarından yani D vitamininden yararlanmasını ve vücut sistemlerinin daha iyi çalışmasını sağlar.

Geleneksel çocuk oyunları, aktif oynandığı için, çocukların fazla enerjilerini atmasına yardımcı olur.

Oyunlar, yetişkinler tarafından yönlendirilmediğinden, çocuklar kendi sorunlarını kendileri çözmeyi öğrenirler ve öz güvenleri artar.

Geleneksel çocuk oyunları, kurallar eşliğinde ve grup dinamiğinde oynandığı için, çocukların sosyal ve iletişim becerileri güçlenir. 

Çocuklarımızın ruh ve beden sağlığına katkıda bulunmak, kendi aralarında kaynaşmalarını sağlamak, daha sağlıklı ve huzurlu bir bedenle geleceğe hazırlamak istemekteyiz.

Bunu gerçekleştirmek amacıyla, kurulmuş olan kulüplerimiz arasında mahalli ligler düzenleyip, müsabakalar oynatmaktayız. 

Geleneksel olarak oynanan ancak süreç içinde unutulmaya yüz tutan oyunlarımızla çocuklarımızı bir araya getirmek, geçmişle geleceği buluşturmak amacı ile görev üstlendik. Türkiye’den Kamerun’a, çocukları ortak tek ortak dilleri olan oyunlarla buluşturmaya devam ediyoruz.