Doğu ve Güneydoğu’daki çocuklar için hazırlanan “hediye karavanı” Tunceli’ye ulaştı

Doğu ve Güneydoğu’daki çocuklar için hazırlanan “hediye karavanı” Tunceli’ye ulaştı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu iş birliğiyle hazırlanan ‘Hediye Karavanı’, Malatya ve Elazığ’ın ardından ilimize geldi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon iş birliğinde hayata geçirilen ‘Hediye kervanı’ projesi ile pandemi sürecinde evde kalan çocukların aileleri ile evlerinde oynayabilecekleri parmak taş, dokuz taş, mangala, dama, seksek ve boyama setlerinden oluşan oyunlar hazırlandı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 14 şehri dolaşacak olan ‘Hediye Kervanı’ Malatya ve Elazığ’ın ardından Tunceli’ye ulaş. İlimizde valilik önünde düzenlenen törende pandemi nedeniyle temsili olarak 3 çocuğa hediye verilirken, yaklaşık 500 hediye de belirlenen çocuklara dağılacak.

Törende ilk olarak söz alan Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Salim İsot, “Pandemi süresince tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çocuklarımı evlerinde çok fazla vakit geçiriyor. Vakitlerini geçirirken de maalesef teknolojinin iyi tarafları da var. Olumsuz tarafları çok fazla ekranla münasebet halindeler. Telefonlar, tabletler, televizyonlar. Bu tür ekrana bağımlılığı bir nebze de olsa azaltmak adına çocuklarımızın fiziksel oyunlarla, zeka oyunlarıyla evlerinde hoşça vakit geçirmeleri adına bu projeyi hayata geçirmiş bulunuyoruz” dedi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Songül Acar, pandemi sürecinin her kesimi olduğu gibi çocukları da etkilediğini belirterek, “Çocuklarımızı tedbir amaçlı evlerden dışarı çıkaramıyoruz. Yüz yüze eğimden online eğime geçiş yapk. Bu da internet erişimini kolaylaşrdı. Bütün bunlar gelenekselleşen oyunların unutulmasına neden oluyor. Böyle bir etkinlik geriye dönük güzel bir başlangıç yapacak. Salgının olumsuz etkilerini ne kadar azaltabiliriz kaygısını yaşıyoruz. Çocuklarımız için evlerinde aileleriyle beraber güzel vakit geçirebilecekleri eğici oyunlar var. Çocuk gülerse dünya güler şiarıyla yola çıkk. Her koşulda çocuklarımızı en iyi şekilde gelişrmenin gayre içerisindeyiz” diye konuştu.

 Vali Özkan, “ İnşallah önümüzdeki yıl hediye değil oyun karavanıyla gelecekler”

Törende konuşan Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, pandemi sürecine dikkat çekerek, “İnşallah gelecek sene bahar, yaz aylarında hediye karavanıyla değil oyun karavanıyla gelecekler. İnşallah hep beraber bu salgın sürecini atlatacağız. İnşallah bundan sonra statlarda, parklarda, meydanlarda oyun karavanı eşliğinde çocuklarımızla hep beraber oyun oynamak nasip olacak” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Vali Özkan geleneksel oyun olan seksek oynarken, sembolik olarak 3 çocuğa hediyelerini verdi. Öte yandan geleneksel oyunların yer aldığı hediye paketlerinin belirlenen 500 çocuğa evlerinde teslim edileceği belirtildi.

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • Bir WordPress yorumcusu cevap

    Merhaba, bu bir yorumdur.
    Yorum moderasyonuna başlamak, düzenlemek ve silmek için lütfen yönetim panelindeki yorumlar bölümünü ziyaret edin.
    Yorumcuların avatarları Gravatar üzerinden gelmektedir.

    11 Mart 2021 , 23:09

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir